Rejer i hvidløg (gambas al ajillo)

Print denne opskrift
rejer-i-hvidløg-(gambas-al-ajillo)

Gambas al ajillo er endnu en af de meget kendte og gængse tapas fra det spanske køkken. Den er nem at lave samt smager godt, men den er ikke så nem at forberede eller at lave til mange.

Opskriften kommer fra Spise med Price’s madprogram fra deres 13 program “Van Helsings natmad”. Den blev testet til min lillebrors studenter kørsel, hvor vi lavede den 10 minutter inden de ankom, serverede den i et tærtefad og puttede tandstikker i, så de kunne spises stående.

Mængde

8 personers forret. Der bliver ca. 40 rejer.

Tid

30 minutter

Ingredienser

1 stor pose rå tigerrejer
1 bundt bredbladet persille
Tørret chili efter smag
Ca. 30 fed hvidløg
2 dl olivenolie
Evt. en klump smør

Fremgangsmåde

Hvis panden skal på bordet, så vælg en pæn en af smedejern eller evt. en af lertøj, som kan tåle at stå over ilden. Hvis ikke, så vælg en pæn skål som kan tåle varme og varm den i ovnen på 175 °C og hæld det færdige produkt deri.

Pil skallerne af rejerne, så den bevarer sin lille hale. Skær den ned langs ryggen og fjern tarmen fra rejen.Hak persillen groft. Pil hvidløgsfedene og skær dem i tynde skiver. Hvis man vil forberede retten, så kan hvidløgene inden de hakkes puttes i en tæt lukket pose.

Varm olien op i en pande til den er meget varm. Kom hvidløgene ved og steg dem et øjeblik til de lige begynder at tage lidt farve og kommer til overfladen.Kom tørrede chilliflager ved og derpå rejerne som steges til de er smukt lyserøde i ca. 4 minutter. Sørg for at begge sider af rejen steges.

Lige før servering, så kom persillen ved og put en lille klump smør i til sidst. Smag til med salt og server retten øjeblikkelig, mens den er rygende varm. Godt brød til at søbe hvidløgsolien op er nødvendigt. Serveres med kold hvidvin.

... har du også overvejet:

  1. Risotto
    En af de klassiske forretter i det Italienske køkken er risotto. Herhjemme blev den som mange andre retter,...

  2. Spanske frikadeller (albondigas)
    Hver land sine kødboller. Albondigas er den spanske variant, som især vinder med sine meget dejlige og runde...

Om forfatteren

admin Alex Steninge Jacobsens erfaring stammer fra 15 år som amatørkok, herunder deltagelse i utallige kurser. Hans "signature" køkken er det mexikanske, omend hans favoritspise er italiensk. Privat arbejder Alex med IT.